Úvod / Články / Podnestersko
Tlačiť

Podnestersko

Krajina, kde sa vyrábajú produkty KVINT a ktorá je aj nie je súčasťou Moldavskej republiky.

Podnestersko

 

Podnestersko, v ruštine, lepšie známy ako Pridnestrovie, je krajina  v juhovýchodnej Európe . Krajina sa rozprestiera v úzkom pruhu zeme pozdĺž rieky Dnester a leží medzi Ukrajinou a Moldavskom . Jeho rozloha je cca 3,500 km ² , čo je o niečo viac než Luxembursku alebo Sasko .

 

Krajina je de jure súčasťou Moldavska, ako suverénny štát však nie je uznaná žiadnym iným štátom alebo medzinárodnou organizáciou. V reálnom živote je Podnestersko úplne nezávislé od moldavskej ústrednej vlády v Kišiňove, má svoje vlastné štátne štruktúry, svoje vlastné ozbrojené sily ako aj vlastnú menu Podnesterský rubeľ. Tým, že nie je však uznané na medzinárodnej úrovni, sú všetky produkty vyrobené na území Podnesterska chápane v rámci operácií zahraničného obchodu ako výrobky vyrobené v Moldavsku.

 

História

 

Podnestersko je produktom rozpadu procesu Sovietskeho zväzu.

Po skončení druhej svetovej vojny , bola rumunská okupácia pásma zrušená a Podnestersko sa ako súčasť Moldavskej sovietskej republiky stalo súčasťou Sovietskeho zväzu . Región sa v sovietskej ére rozvinul ako hlavné priemyselné centrum a bol ekonomickou chrbticou Moldavska .

Od polovice 1980 v období perestrojky Michaila Gorbačova, dochádza k nárastu nacionalistických tendencií v celom Sovietskom zväze. V tomto období Moldavsko verejne diskutuje svoj ​​cieľ zjednotenia sa s Rumunskom. V Podnestersku však väčšinové, rusky - hovoriace obyvateľstvo vníma toto zjednotenie ako ohrozujúce. Preto miestne vedenie v Podnestersku sleduje svoj vlastný cieľ, aby bolo Podnestersko uznané ako samostatná sovietska republika v rámci Sovietskeho zväzu .

 

Medzitým, rozpad Sovietskeho zväzu bol nezadržateľný . Moldavsko vyhlasuje v auguste 1991 svoju nezávislosť. Aj Podnestersko sleduje svoj cieľ nezávislosti. Moldavsko však nezávislosť Podnesterska odmieta a stále ho považuje za  súčasť svojho územia. V roku 1992 tieto snahy prerastajú do vojenského konfliktu, ktorý bol ukončený až po intervencii a umiestnení ruskej armady na tomto území. Moldavskej republike sa nepodarilo spätne získať kontrolu nad Podnesterskom, ktoré sa v roku 1992  de facto stáva nezávislým.

 

Súčasná populácia v Podnestersku je okolo 500 tisíc obyvateľov a je zložená z približne 31,9% Moldavcov, 30,3% Rusov, 28,9% Ukrajincov. Vzhľadom na rôznorodosť skupín obyvateľstva sú zakotvené tri oficiálne jazyky v ústave Podnesterska. V praxi však prevažuje ruština, vo verejnom živote a v mediálnom sektore výrazne.

 

Dodnes pretrvávajúca pro-ruská orientácia ako aj pozitívne pamäti s ohľadom na Sovietsky zväz, sa odzrkadlujú aj v zachovaní tradičnej symboliky Sovietskeho zväzu. Takže kosák a kladivo nájdeme ako na národnom znaku tak aj na Podnesterskej vlajke.

 

 

 

 

 

Galéria k článku

K článku neboli pridané žiadne iné obrázky.

Prílohy

K článku neboli pridané žiadne prílohy.

Komentáre k článku

Doposiaľ nebol pridaný žiadny komentár.

Komentáre môžu pridávať len registrovaní užívatelia.